HemHyra.se använder sig, precis som flertalet andra webbplatser, av cookies för att förbättra servicen för er besökare. Läs mer om Cookies

Här kan alla tycka till om Hyresgästföreningen

Nyheter Fler ska bli delaktiga i diskussionen om föreningens framtid och hyresrätten. Därför startar Hyresgästföreningen i dag en sajt där alla kan komma till tals.
Foto: Hyresgästföreningen
På maximalt 500 tecken ska alla kunna delge sin åsikt om Hyresgästföreningens arbete och framtidens boende på hyrestankar.se

Hyresgästföreningen vill bli bättre på att lyssna. Därför har sajten hyrestankar.se premiär i dag. Där ska alla som har idéer om framtidens boende och Hyresgästföreningens arbete på maximalt 500 tecken kunna lufta sina tankar, oavsett om man är medlem eller ej.

– Jag hoppas på ett stort intresse. Sajten är en del av Hyresgästföreningens strävan att betyda mer för fler, säger Anna Lönn Lundbäck, regionchef i Västra Sverige, som leder föreningens framtidsarbete.

Läs ocksåHyreskraven väcker ont blod - men försvaras av värdarna

Sajten kommer att marknadsföras via sociala medier, ett medlemsutskick och genom ett pressmeddelande som går ut i morgon. Men i skrivande stund har omkring 250 inlägg kommit in. ”Det skulle vara bra om Hyresgästföreningen hade fler medlemsförmåner som riktar sig till ungdomar.”, tycker Gustaf, 21. ”Var ska mina tre tonårsdöttrar bo? Jag hoppas verkligen att alla håller det de lovar och bygger mycket för många fler.”, skriver Maria, 52.

I första hand kommer hyrestankar.se att vara igång under sommaren och en bit in på hösten.

– Sedan får vi se om vi tycker att det är värdefullt att fortsätta. Framtidsarbetet pågår under hösten och syftet är ju att tankarna vi får in ska påverka föreningens inriktning, säger Anna Lönn Lundbäck.

Läs ocksåFrån 12 procent ner till två – 120 hyreskrav inne, så mycket vill din värd höjaHyresförhandlingar 2023, Hyreshöjning, Hyresgästföreningen
Läs också Rapport: Bostadsbolagen visar fortsatt god ekonomi: ”Ingen anledning att chockhöja hyror” Tidigare ordförande i lokal hyresgästförening sägs upp Ingen prövning i Högsta domstolen – Maria får bo kvar i hotellhus

Copyright © Hem & Hyra. Citera oss gärna men glöm inte ange källan.