HemHyra.se använder sig, precis som flertalet andra webbplatser, av cookies för att förbättra servicen för er besökare. Läs mer om Cookies

Gör din röst hörd på förbundsstämman

Nyheter Våren kan tyckas avlägsen, men snart är den här och då håller Hyresgästföreningen förbundsstämma. Påverka föreningens inriktning genom att skriva en motion.

Vartannat år håller Hyresgästföreningen förbundsstämma. Den 17-19 juni 2016 är det dags igen, den här gången i Trollhättan.
Då har du som medlem i Hyresgästföreningen chansen att påverka föreningens inriktning och hur vi vill att det framtida hyresboendet ska se ut.

– Skriv så enkelt och koncist som möjligt. Ta bara upp en fråga per motion och lämna den allra helst digitalt, säger Robert Rohammar, utredare på Hyresgästföreningens riksförbund.

Läs ocksåHyreskraven väcker ont blod - men försvaras av värdarna

Motioner från enskilda medlemmar ska enligt stadgarna vara inlämnade till hyresgästföreningarna senast fyra månader innan stämman.  Senast den 18 mars ska regionen ha skickat in motionen med ett yttrande till förbundsstyrelsen. Därefter tar förbundsstyrelsen ställning och föreslår att stämma ska bifalla eller avslå motionen.

Läs också Från 12 procent ner till två – 120 hyreskrav inne, så mycket vill din värd höja Rapport: Bostadsbolagen visar fortsatt god ekonomi: ”Ingen anledning att chockhöja hyror” Tidigare ordförande i lokal hyresgästförening sägs upp Ingen prövning i Högsta domstolen – Maria får bo kvar i hotellhus

Copyright © Hem & Hyra. Citera oss gärna men glöm inte ange källan.