Annons

Heimstaden riskerar uteslutning

Landskrona Under onsdagen ställdes bostadsbolaget Heimstaden inför Fastighetsägarna Syds ansvarsnämnd. Orsaken uppges vara bostadsbolagets topp-placering på Hem & Hyras uppmärksammade lista över Sveriges värsta värdar. Bostadsbolaget riskerar nu att uteslutas ur föreningen.

Med närmare 40 ärenden per tusen lägenheter hamnade Heimstaden i norra Skåne i topp när Hem & Hyra förra året granskade de hyresvärdar som får flest klagomål hos Hyresgästföreningen. Det stora antalet ärenden har fått föreningen Fastighetsägarna Syd att reagera och bolaget har nu hörts av föreningens ansvarsnämnd.
– Vi utreder om fastighetsägaren kan ifrågasättas och anses ha brutit mot god sed på hyresmarknaden, bekräftar Lars Westeman vid Fastighetsägarna Syd.

Annons
Ansvarsnämnden har till uppgift att utreda om organisationens medlemmar bryter mot föreningens etiska regler och god sed på hyresmarknaden. Enligt de etiska reglerna ska medlemsföretagen bland annat ”värna om goda och förtroendefulla relationer till sina kunder” samt ”sköta och underhålla bostäder, lokaler och gemensamma utrymmen så att de motsvarar den service och standard som överenskommits.” 
Fastighetsägarnas ansvarsnämnd kan besluta om fyra påföljder, där den allvarligaste är att nämnden rekommenderar att bolaget i fråga utesluts ur föreningen.
– Det senare alternativet är ovanligt, men det händer någon gång per år, säger Lars Westeman.
Ansvarsnämnden väntas meddela sitt beslut den 14 februari.

Annons
Läs också Guide till hemförsäkringar Här höjer värdarna hyrorna utan att förhandla - Wladimir vägrar betala: "Jag blev arg" Norrköpingshyror höjs med 5,3 procent: "Inget att bli lycklig över" Livsfarlig smitta i hyreshus kan ha kommit från rörstumpar och handdukstorkar Hyresbasen om direktaviseringen i Malmö: ”Fel att göra så” Hyresgästerna tog strid för träden som värden ville fälla: “Varmare i lägenheten när skuggan försvinner”

Copyright © Hem & Hyra. Citera oss gärna men glöm inte ange källan.