HemHyra.se använder sig, precis som flertalet andra webbplatser, av cookies för att förbättra servicen för er besökare. Läs mer om Cookies

Sågade ner föreningens träd – sägs upp

Johanneshov När hyresgästen fällde de sista träden på föreningens tomt – olovligt – då fick värden nog. Nu har han blivit uppsagd från den lägenhet han bott i de senaste 40 åren.
Foto: Pixabay / Montage

Uppsägningen av hyreskontraktet som skickats till hyresnämnden för avgörande dignar av bevisning mot den 70-åriga mannen. I huvudsak anklagas han för att trots tillsägelser sågat ner buskar och träd på fastighetsägarens tomt, den bostadsrättsförening där han är hyresgäst.

Flera vittnen kommer att höras. Fotografier visar när mannen sågar och dumpar trädgårdsavfall på tomten. Till detta presenteras en lista över hur mycken grönska som försvunnit under sommaren 2017 kring fastigheten i Kärrtorp. Den två sista punkterna berättar om vad som hände 5-6 september.

Läs ocksåFem år gammal kökstvist avgjord i hovrätten

– Dag 1: Hyresgästen sågar ner ett ca 40-årigt fläderträd. Föreningens ordförande tog honom på bar gärning. Hyresgästen var stolt och nöjd över resultatet. Dag 2: Hyresgästen sågar ner de sista fina träden.

Men redan tidigare under sommaren påstås mannen ha gått hårt åt planteringarna. En dag försvann hela västra delen av bersån. Dagen efter den östra delen. När en styrelseledamot sa åt hyresgästen uppges han ha mötts av ett muttrande. Därefter fortsatte avverkningen.

Mannen har fått varningsbrev om att sluta beskära växtligheten. Han har också ombetts sluta ”pynta” trapphuset med fastlimmad ”konst”.

Läs ocksåHyresgäst i Svalöv krossade tre fönster under ett dygnEtt krossat fönster

Han har ännu inte inkommit med någon eget bemötande till anklagelserna. Enligt vittnesuppgifter i ansökan, som alltså är ingiven av fastighetsägaren, ska hyresgästen ha påstått att han haft tillstånd till det han gjort. Vid det tillfälle han sagt det ska han ha sågat ner en gammal buske med en elsåg.

Hyresgästen är även polisanmäld.

Läs också Socialens misstag kostade Ulf kontraktet Knivbeväpnad hyresgäst dök inte upp när kontraktet stod på spel Inte okej hyra lägenhet som reträttplats vid bråk

Copyright © Hem & Hyra. Citera oss gärna men glöm inte ange källan.