Annons

Sågade ner föreningens träd – sägs upp

Johanneshov När hyresgästen fällde de sista träden på föreningens tomt – olovligt – då fick värden nog. Nu har han blivit uppsagd från den lägenhet han bott i de senaste 40 åren.
Foto: Pixabay / Montage

Uppsägningen av hyreskontraktet som skickats till hyresnämnden för avgörande dignar av bevisning mot den 70-åriga mannen. I huvudsak anklagas han för att trots tillsägelser sågat ner buskar och träd på fastighetsägarens tomt, den bostadsrättsförening där han är hyresgäst.

Flera vittnen kommer att höras. Fotografier visar när mannen sågar och dumpar trädgårdsavfall på tomten. Till detta presenteras en lista över hur mycken grönska som försvunnit under sommaren 2017 kring fastigheten i Kärrtorp. Den två sista punkterna berättar om vad som hände 5-6 september.

ANNONSSmarta tips för att hyra ut din bostad enklare

– Dag 1: Hyresgästen sågar ner ett ca 40-årigt fläderträd. Föreningens ordförande tog honom på bar gärning. Hyresgästen var stolt och nöjd över resultatet. Dag 2: Hyresgästen sågar ner de sista fina träden.

Annons

Men redan tidigare under sommaren påstås mannen ha gått hårt åt planteringarna. En dag försvann hela västra delen av bersån. Dagen efter den östra delen. När en styrelseledamot sa åt hyresgästen uppges han ha mötts av ett muttrande. Därefter fortsatte avverkningen.

Mannen har fått varningsbrev om att sluta beskära växtligheten. Han har också ombetts sluta ”pynta” trapphuset med fastlimmad ”konst”.

Läs ocksåFriad trots sms: "Jag ska skära sönder dina äckliga soffor och bränna ner din lägenhet"En sammansatt bild i ett kollage med silhuetter, sms och en sönderbränd spis.

Han har ännu inte inkommit med någon eget bemötande till anklagelserna. Enligt vittnesuppgifter i ansökan, som alltså är ingiven av fastighetsägaren, ska hyresgästen ha påstått att han haft tillstånd till det han gjort. Vid det tillfälle han sagt det ska han ha sågat ner en gammal buske med en elsåg.

Annons

Hyresgästen är även polisanmäld.

Läs också Svartsjuk flickvän vägrade flytta ut – gick bärsärk i lägenheten Sonen Elijah sades upp när pappan dog hastigt – tvingas flytta från lägenheten där han vuxit upp Öppnade inte när värden ringde på – blev uppsagd Hotande hyresgäst blev uppsagd – gjorde huset strömlöst och utan värme

Copyright © Hem & Hyra. Citera oss gärna men glöm inte ange källan.